Dalekohledy

V Očním Studiu Aleše Žejdla na ulici Nádražní 10, Brno a Štefánikova 1, Hodonín najdete showroom dalekohledů a dalekohledové techniky.


RADY než půjdete nakupovat HVĚZDÁŘSKÝ DALEKOHLED

Zvažujete – li koupi hvězdářského dalekohledu, rozvažte, co od něj očekáváte.
Dalekohled pro občasnou prohlídku oblohy nemusí mít elektrické motory otáčející dalekohledem a stejně tak pro časté použití a velká zvětšení nebude vhodný přístroj omezený funkcemi, jednoduchých mechanických konstrukcí.

Mechanická stabilita přístroje je nepostradatelná už od zvětšení okolo 100x, kdy bude obraz už při zaostřování trošku kmitat. Lehký malý přístroj bude vhodný spíš pro malá zvětšení (20x, 40x 60x.). Těžší dalekohled = klidnější a stabilnější obraz.

Výkon dalekohledu (to, co všechno uvidíte)
je závislý zejména od průměru objektivu resp. zrcadla. Platí, že s větší plochou objektivu uvidíte slabší hvězdy, mlhovinné objekty, galaxie se pak budou jevit jasnější a prokreslenější.

Délka dalekohledu
Není pravidlem, že delší dalekohled = lepší, i když obecně dlouhé čočkové přístroje (refraktory) poskytují barevně lepší obraz hlavně při větších přiblíženích. Naproti tomu krátký dalekohled Maksutov-Cassegrain je skladný, s velmi dobrým obrazem.

Zvětšení
Většina dalekohledů je na hranici max. zvětšení, které, číselně odpovídá dvojnásobku průměru objektivu v mm.
Tedy od dalekohledu s průměrem objektivu 80mm nemůžeme čekat lepší obraz při zv. 200X než např. 160x.
Většinou nedovoluje neklid vzduchu v atmosféře zvětšení nad 250x-300x!
Přístroje jsou obvykle vybaveny 1-3 okuláry v základní kvalitě pro různá zvětšení. Vynikající okulár
s dobrým dalekohledem dá dobrý výsledek, na druhou stranu průměrný až základní okulár dokáže „pokazit“ obraz u sebelepšího přístroje.

Příslušenství
Astronomickou techniku je možné různě kombinovat pro zefektivnění a komfort pozorování – doplňovat okuláry, filtry pro ztmavení Měsíce, Slunce, filtry, které korigují určité zbytkové vady zobrazení (zejména barevnou), mlhovinové – pro zvýraznění mlhovin, proti tzv. „světelnému znečištění“ kdy v příměstských oblastech rozptýlené světlo v atmosféře snižuje kontrast zobrazení.
Fotografické redukce, elektrické pohony, atd.

 


Zrcadlové dalekohledy (Newton) – nejlepší poměr výkon/cena
Čočkové d. (Kepler) – v dlouhých verzích vynikající obraz
Výborné katadioptrické d. (Maksutov-Cassegrain, Schmidt-Cassegrain, Ritchey-Chrétien)

Pro kvalitní pozorování jsou zapotřebí základní předpoklady:
- temné místo
- oči adaptované na tmu
- mapy pro vyhledání objektů (pokud má dalekohled navigování softwarem, nejsou tolik nutné)
- vždy je příjemné a vhodné kombinovat hvězdářský teleskop s binokulárním dalekohledem (do ruky) ideálně v parametru 8x40, 7x50, 10x50 (první číslo udává zvětšení, druhé průměr objektivu v milimetrech)