Tipy a rady

Kontaktní čočky a ochrana před UV zářením
UV záření nepůsobí negativně pouze na pokožku, ale také na struktury oka. UV záření může poškozovat spojivku, rohovku, oční čočku i sítnici. Kontaktní čočky vyrobené z materiálu s UV filtrem poskytují ochranu před slunečními paprsky, i přesto doporučujeme především v letních měsících zrak chránit kvalitními slunečními brýlemi.

Peroxidové roztoky versus multifunkční roztoky
V České Republice se prozatím používají především víceúčelové čistící roztoky, které čočky dezinfikují a odstraňují z povrchu čočky mikroorganismy a usazeniny, tak aby bylo možné další den čočku použít. Jednokrokové a dvoukrokové peroxidové čistící systémy mají širší pole působnosti v likvidaci mikroorganismů. Výzkumy prokazují nižší výskyt komplikací u nositelů, kteří k čištění a dezinfekci používají peroxidové roztoky. 

Plavání a kontaktní čočky
Převážně ve vodních nádržích, ale i v bazénech se mohou nacházet paraziti a bakterie, kteří mohou způsobit záněty rohovky a spojivky. Při plavání v kontaktních čočkách je dobré používat krycí plavecké brýle. Ideální variantou pro tento sport jsou jednodenní kontaktní čočky. Nárazová vlna může kontaktní čočku z oka odplavit. Důležité je důkladné očištění kontaktních čoček po odchodu z bazénu.

Nutnost kontrol

Pravidelné kontroly u nositelů kontaktních čoček jsou nezbytné. Zákazníkům, kteří absolvovali naši vstupní aplikaci kontaktních čoček, nabízíme možnost kontrol a konzultací bezplatně. V rámci kontrol sledujeme usazení kontaktních čoček, refrakční stav oka a hlavně se snažíme předejít potížím, které by mohly vést k poškození až ztrátě zraku. Mnoho změn se děje zcela bezbolestně, proto apelujeme na nutnost pravidelných kontrol.

Děti a kontaktní čočky
Kontaktní čočky nejsou ve srovnání s kvalitními značkovými brýlemi o mnoho dražší, nelze opomenout fakt, že brýle v rukou dětí mají menší životnost. Kombinací brýlí s kontaktními čočkami, zejména při dynamických aktivitách zvyšuje nejen živost brýlí, ale také bezpečnost dětí. Významnou výhodou je také psychologický dopad – často kontaktní čočky oproti brýlím zvyšují sebevědomí, dítě pak raději korekční pomůcku využívá a lépe se zapojuje do sportovních aktivit. Děti jsou velmi přizpůsobivé, čím dřív je zahrnuto čištění a péče o kontaktní čočky do každodenního hygienického rituálu, tím lépe si osvojí správný rituál, který si přenáší do dospělosti. Pro první aplikaci kontaktních čoček u dětí je nezbytně nutná spolupráce rodičů. Ideální variantou pro děti jsou jednodenní kontaktní čočky.